Sucha karma ograniczy dolegliwości niewydolności nerek

Niewydolność nerek może mieć wiele przyczyn. Częściej występuje u psów starszych, między 10 a 15 rokiem życia, u psów z predyspozycjami genetycznymi do chorób układu moczowego lub u psów z cukrzycą. Przy zdiagnozowaniu niewydolności nerek najważniejsze jest stosowanie odpowiednich leków i diety.

Objawy niewydolności nerek

Na początku pies może nie mieć żadnych objawów klinicznych. Jedynym sygnałem nadchodzącej choroby jest podwyższony poziom mocznika i kreatyniny w surowicy. W drugiej fazie pies zaczyna dużo pić i oddawać za dużo moczu. Jest to znak, że nerki zaczynają tracić funkcję zagęszczania moczu. Trzecie stadium choroby to faza mocznicy. Gdy u psa obserwujemy brak lub mniejsze wytwarzanie moczu, pies może cierpieć na ostrą niewydolność nerek.

Leczenie niewydolności nerek

Leczenie przede wszystkim polega na próbie zahamowania objawów i rozwoju choroby. Zależy ono przede wszystkich od rodzaju występującego schorzenia. Większość chorób można wykryć za pomocą badania moczu. Po stwierdzeniu konkretnej choroby należy podjąć leczenie i zmienić dietę czworonoga.

Dieta weterynaryjna

Na rynku produktów dla psów jest duży asortyment karm wyprodukowanych specjalnie dla zwierząt chorujących na niewydolność nerek. Posiadają one specjalnie opracowany skład, by zapewnić ich wszystkie potrzeby żywieniowe. Wśród nic wymienia się m.in. firmę Trovet i Hill’s.

Trovet oferuje karmę Renal Insufficiencie Diet. Dieta RID wyróżnia się obniżonym poziomem fosforu i sodu, optymalnym poziomem białka wysokiej jakości, podwyższonym poziomem witamin z grupy B, które hamują rozwój choroby, a także zawartością witamin: A, D, E i aminokwasów: cystyny, tryptofanu, izoleucytyny, tauryny, lizyny, metioniny, treoniny. Karma wzbogacona jest o substancje, które podnoszą pH moczu i tym samym zapobiega powstawaniu kamicy metabolicznej i szczawianowej.

Hill’s z kolei posiada dwie karmy na dolegliwości nerek: Prescription Diet Canine k/d i Prescription Diet Canine u/d.

Prescription Diet Canine k/d jest przeznaczona dla psów z chorobami sercawe wczesnej fazie zaawansowania oraz nerek. Dzięki białku wysokiej jakości, kwasom omega-3, włóknie i kompleksowi witamin B, a także obniżonej zawartości sodu i fosforu dieta ogranicza rozwój choroby i łagodzi jej objawy kliniczne.

Prescription Diet Canine u/d zalecana jest psom z kamieniami moczanowymi i cystynowymi, zaawansowaną niewydolnością nerek, czy w chorobie spichrzeniowej wątroby. Dieta ta posiada obniżoną zawartość białka, wapnia, miedzi i kwasów nukleinowych, a podwyższony poziom beta-karotenu, witaminy E, a także kwasy niskonasycone omega-3 i omega-6, L-karnitynę, witaminę A i D.

Będąc właścicielem psa, który choruje na niewydolność nerek należy pamiętać o specjalnych jego potrzebach. Nie tylko trzeba podjąć leczenie farmakologiczne zalecane przez lekarza weterynarii, ale również stosować dietę, która zminimalizuje objawy niewydolności. Takie postępowanie może przedłużyć życie naszego pupila o wiele lat.

Powiązane artykuły