Sucha dieta dla zdrowych zębów

Choroby przyzębia dotyczą aż około 60% - 80% psów. Występują one około 2-3 roku życia zwierzęcia i są związane z narastaniem płytki nazębnej, co powoduje powstanie kamienia nazębnego. By temu zapobiec, pies powinien spożywać odpowiednie pokarmy zapobiegające narastaniu płytki nazębnej.

Lepiej zapobiegać

Dolegliwości chorobowe obejmujące zęby i dziąsła nie należą do najmilszych. Są bolesne i dokuczają zwierzęciu w jedzeniu. Aby im zapobiec właściciel powinien codziennie myć psu zęby, podawać zabawki zmuszające zwierzę do żucia, kontrolować stany jamy ustnej psa oraz podawać odpowiednią karmę stomatologiczną.

Wpływ diety na powstawanie chorób jamy ustnej

Odpowiednia dieta ma tutaj kluczowe znaczenie w profilaktyce powstawania chorób jamy ustnej. Badania dowodzą, że psy spożywające pokarmy domowe, nie posiadające w swoim menu karmy suchej są o wiele bardziej narażone na występowanie chorób jamy ustnej. Sucha karma bowiem przyczynia się do ścierania płytki nazębnej, z której powstaje kamień niszczący zęby i powodujący stany zapalne jamy ustnej. Dlatego też psy powinny mieć stały, codzienny dostęp do karmy w postaci chrupków.

Ważny skład

By wzmocnić zęby psa, powinniśmy mu podawać karmę bogatą w wapń, cynk, które wzmacniają kości i zęby, a także składniki zapobiegające paradontozie i niwelujące nieprzyjemny zapach z pyska pupila.

Chrupki dla dużych i małych psów

Producenci karmy oferują karmę suchą zarówno dla małych jak i dużych psów. Różnią się one od siebie wielkością. Trovet Dental Mini to specjalna, sucha karma przeznaczona dla psów małych ras. Specjalna struktura białka zmniejsza mineralizację kamienia nazębnego, a także dokładnie czyści zęby. Karma posiada cynk, niski poziom wapnia, a także składniki aktywne tj. ksylitol, olej eukaliptusowy, lizozym, laktoferyna, czy laktoperoksydaza, które ograniczają nieprzyjemny zapach, natomiast zielona herbata i witamina E działają jako przeciwutleniacze.

Również Rogal Canin Dental Special zapewni prawidłową higienę jamy ustnej psa. Przeznaczona jest dla psów poniżej 10 kg masy ciała oraz dla psów większych, powyżej 10 kg wagi , ze skłonnością do występowania kamienia nazębnego oraz nieprzyjemnego oddechu.

Krokieciki mechanicznie czyszczą zęby, a wzbogacony skład nie tylko pozwala na zapobieganie powstawaniu kamienia, ale również na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Chrupki dla małych i dużych

Hill’s również posiada w swojej ofercie chrupki dla psów małych i dużych. Prescription Diet Canine t/d to sucha karma opracowana specjalnie do czyszczenia zębów w trakcie jedzenia. Posiada przeciwutleniacze, które hamują rozwój choroby oraz inne składniki zapewniające zbilansowaną dietę dzięki czemu pies nie musi posiadać oddzielnej karmy do czyszczenia zębów i do codziennego spożywania.

By nasz pies nie był narażony na choroby jamy ustnej warto w codziennej diecie podawać mu chrupki przeznaczone do czyszczenia zębów. Mają one nie tylko specjalnie dobraną konsystencję, ale również skład, które zapobiega rozwojowi choroby.

Przy doborze karmy dentystycznej warto zwrócić uwagę na to, jaki rozmiar chrupków jest najbardziej odpowiedni dla naszego psa.

Powiązane artykuły