Lepiej zapobiegać niż leczyć – otyłość psów

Zjawisko otyłości u psów jest coraz częstszym problemem. Dotyczy ona około 30 % psów. Jest ona poważnym schorzeniem, które nie zostaje bez wpływu na zdrowia psa.

Przyczyny otyłości psów

Głównym powodem dlaczego psy chorują na otyłość są złe nawyki żywieniowe. Często karmimy psy jedzeniem domowym, w większej ilości niż tego potrzebują. Dodatkowo niewystarczająca dawka codziennego ruchu, przekąski, a nawet słodycze dawane psu przyczyniają się do powstania znaczącej nadwagi.

Zapotrzebowanie energetyczne

Zapotrzebowanie energetyczne każdego psa jest inne. Zależy między innymi od rasy, płci, typu sierści, wieku, aktywności fizycznej stylu życia, czy po prostu indywidualnego charakteru. Logicznym się wydaje, iż pies myśliwski będzie potrzebował dużo energii, gdyż przejawia dużą aktywność fizyczną. Pies, który wychodzi na zewnątrz tylko po to by załatwić swoją potrzebę, będzie potrzebował mniejszej dawki energetycznej.

Waga psa a ilość karmy

Jako odpowiedzialni właściciele czworonoga powinniśmy znać jego wagę. Dlaczego? W szczególności dlatego, że na większości karm dla psów podana jest dawka danej karmy przypadająca na daną wagę. Tym sposobem dajemy psu optymalną dawkę pożywienia – nie za dużą, ani nie za małą.

Walka z otyłością

Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać powstaniu danej choroby, niż ją leczyć. Niestety zdarza się tak, że na profilaktykę jest już za późno. Zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu otyłości u psów, należy podawać karmę z wysoką zawartością białka, bogatą w składniki mineralne i odżywcze, które zapewnią prawidłową pracę układu trawiennego, a także wzmacniające kości i stawy.

Specjalne potrzeby – specjalna karma

By szybko odchudzić psa, czy nie dopuścić do jego otyłości warto stosować specjalne karmy. Jedną z nich jest Eukanuba Restricted Calorie Formula i jest polecana psom chorym na otyłość. Posiada ona obniżoną zawartość kaloryczną, niski poziom włókna, L-karnitynę, pobudzającą spalanie tłuszczu, Witaminę A, odpowiadającej za utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także chrom.

 

Karma HILL'S Canine Metabolic również jest przeznaczona dla psów otyłych i z nadwagą. Gwarantuje bezpieczne odchudzanie zwierzęcia i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zawiera m. in. witaminy, L-karnitynę, taurynę, beta-karoten co pozwali na redukcję masy ciała, bez obaw powrotu zbędnych kilogramów.

Purina Veterinary Diets OM Obesity Management Formula wspomaga odchudzanie dzięki niskiej kaloryczności. Posiada białko soi, zwiększoną zawartość włókna, które zapewnia uczucie sytości, a poza tym zawiera niewiele tłuszczu. Wzbogacona jest również o takie dodatki jak: wapń, fosfor, miedź oraz Witaminy A, D 3 i E.

Można również zastosować dietę WRD. Jest to dieta pozwalająca na stopniowe redukowanie masy ciała psa. Zawiera wiele minerałów: wapń, fosfor, magnez, chlor, selen, cynk itp., Witamin (A, D, E, z grupy B) oraz aminokwasów.

W nadwadze i otyłości psów najważniejsze jest dokładne porcjowanie posiłków, ale także ich skład. Powinny zawierać wysokiej jakości białko, witaminy i sole mineralne, które pozwolą na uzupełnienie brakujących składników w organizmie oraz utrzymanie nowej, prawidłowej masy ciała.

Powiązane artykuły