Dieta starszych psów dużych ras

Psy dużych ras wolniej osiągają wiek dorosły, dlatego są narażone na więcej dolegliwości niż psy ras mniejszych. Mogą miewać problemy ze stawami, przewodem pokarmowym, czy z nadwagą i otyłością. Na te dolegliwości szczególnie mogą cierpieć psy w starszym wieku. By im zapobiegać musza dostawać odpowiedni zbilansowaną dietę, która zapewni wszystkie bieżące potrzeby naszego pupila.

Szczególne potrzeby psów ras dużych w podeszłym wieku

Psy dużych rozmiarów w wieku starszym powinny spożywać karmę zawierającą dodatek kwasów tłuszczowych EPA i DHA, a także kompleksu przeciwutleniaczy, które chronią komórki przez działaniem wolnych rodników, zachowując witalność psa.

Ważna jest również zawartość białka, wapnia, fosforu, a także glukozaminy i chondroityny dla zapewnienia zdrowych kości i stawów. Karma taka jest lekkostrawna, dzięki wysokiej przyswajalności składników, poprawia więc funkcjonowanie układu pokarmowego.

Pożywienie dla zdrowych psów starszych powinno być wzbogacone o witaminy i sole mineralne, tj. witamina A, C, E, D 3, witaminy z grypy B, biotynę, luteinę, taurynę, kwas foliowy, miedź, żelazo, mangan, cynk, chlor, magnez, potas, selen, sód oraz argininę i L-lizynę. Dodatek L-karnityny dodatkowo przyspieszy spalanie tłuszczu, dzięki czemu starszy pies łatwiej utrzyma prawidłową masę ciała.

Karma weterynaryjna

By nasz pies długi cieszył się życiem i w mniejszym stopniu odczuwał dolegliwości starzenia się warto podawać mu specjalną karmę. Jedną z nich jest karma firmy Hill’s: Vet Essentials Canine Adult Large Breed.

Vet Essentials Canine Adult Large Breed to dieta skierowana do zwierząt wysterylizowanych ras dużych w wieku od 1 do 5 lat, które mają mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, lecz wymagają wzmocnienia stawów. Jest to karma sucha o specjalnej konsystencji krokietów, które pozwalają na utrzymanie zdrowia jamy ustnej i przeciwdziałanie zapaleniom. Karma ta tworzy zbilansowaną dietę razem z zastosowaniem karmy puszkowej Science PlanTM Canine Adult.

W jej skład wchodzą, oprócz takich składników jak białko, tłuszcz i węglowodany, takie dodatki jak: włókno, wapń, fosfor, sód, potas, magnez, kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6, witaminy A, D, E i C, beta – karoten i L-karnityna. Wszystkie te składniki zapewniają prawidłowe funkcjonowanie najważniejszych organów psa.

Dieta do konsultacji z weterynarzem

Duże psy, szczególnie te rasowe, mają wiele predyspozycji do chorób genetycznych. Dobierając odpowiednią dietę, w celu utrzymania zdrowia i profilaktyki różnych dolegliwości w wieku starszym, należy zwrócić uwagę na potrzeby żywnościowe psa ze względu na jego rasę, wielkość, wiek, ale także na zapotrzebowanie energetyczne.

Powiązane artykuły