Dieta psów dużych i olbrzymich ras

Psy można podzielić ze względu na ich wielkość. Są więc psy miniaturowe lub małe, średnie oraz duże i olbrzymie. Zwierzęta w każdej z poszczególnych grup mają odmienne potrzeby żywieniowe, które warto znać, by były one zdrowe przez długi czas.

Duże psy – wielkie potrzeby

Psy ras dużych i olbrzymich narażone są bardziej na niektóre schorzenia, w porównaniu z psami ras mniejszych.

Szczególnie są narażone na choroby układy kostnego. Psy duże rosną dłużej, niż zwierzęta mniejsze. Mogą rosnąć nawet do 24 miesięcy. Dodatkowo podczas wzrostu psy bardzo przybierają na wadze w porównaniu do masy wyjściowej. Wszystkie te czynniki oraz duża aktywność ruchowa nadmiernie obciąża stawy. Karma tych zwierząt od początku powinna zawierać wapń, fosfor, a także chondroidynę i glukozaminę, które wzmacniają tkankę chrzęstną stawów.

Psy duże i olbrzymie mają również wrażliwe przewodu pokarmowe ze względu na małą jego masę w porównaniu do całkowitej wagi ciała. Podając pożywienie należy uważać, by go nie przeładować. W tym pomoże nam karma o wysokiej energetyczności, zawierających pulpę buraczaną, czy siemię lniane, które wspomagają pracę układu trawiennego.

Powszechnym problemem tych ras jest również nadwaga. Psy te potrzebują większej dawki kalorii, lecz dietę należy przede wszystkim dopasować do ich trybu życia. Nadwaga jest bardzo niebezpieczna u psów dużych i olbrzymich, gdyż dodatkowo obciąża stawy, a także układ krwionośny. Pożywienie zatem powinno zawierać L-kernitynę, która pomaga spalać tłuszcz i utrzymać prawidłową masę ciała.

Odpowiedni dobór karmy

Wśród karm dla psów dużych i olbrzymich ras możemy znaleźć te przygotowane specjalnie dla psów ze skłonnością do nadwagi, po sterylizacji, dla zwierząt aktywnych z większym zapotrzebowaniem na kalorie lub specjalnych, dla konkretnej rasy.

Pożywienie psów ze skłonnością do nadwagi powinno posiadać niższą kaloryczność. Taką karmą jest Arion Adult Light. Jest to pożywienie przeznaczone dla psów dorosłych ze skłonnościami do otyłości. Karma jest optymalnie zbilansowana pod względem składników odżywczych, mikro i makroelementów. Zawiera m.in. Witaminy: A, D 3, E, K 3, C i witaminy z grupy B, a także kobalt, miedź, selen, żelazo, cynk, mangan, jod, biotynę i kwas foliowy. Zapewnia utrzymanie prawidłowej macy ciała, dzięki L-kernitynie i witaminie A, które to wspierają metabolizm tłuszczu.

Z kolei Arion Adult Performance to karma dla psów dorosłych, ale również bardzo aktywnych lub ciężko pracujących z dużymi potrzebami żywieniowymi. Dieta ta charakteryzuje się 30 % zawartością surowego białka i 20 % tłuszczu surowego. Posiada zbilansowany poziom witamin i minerałów dostosowanych do potrzeb aktywnych zwierząt. Węglowodany i białka które posiada są łatwo strawne, dzięki czemu nie obciążają układu trawiennego.

Przede wszystkim - profilaktyka

Dieta psów dużych i olbrzymich ras powinna zawierać takie składniki, by zapobiegać schorzeniom układu kostnego, nadwadze lub otyłości, a także zaburzeniom układu pokarmowego. Niektóre psy wielkich ras mają również predyspozycje do różnych chorób genetycznych, co również należy uwzględnić dobierając odpowiednią karmę.

Powiązane artykuły