Starsze psy ras miniaturowych i małych

Psy ras małych to np. chihuahua, yorkshire, terier, pekińczyk, jamnik, pudel miniaturowy. Psy małe szybciej dorastają - ich szczenięcy okres trwa około roku – ale także szybciej się starzeją, dlatego też dieta powinna być dostosowana do ich specjalnych potrzeb. Małe psy potrzebują również spożywać więcej kalorii ze względu na ich ruchliwość
i aktywność ruchową.

Potrzeby żywieniowe

Psy małe są zazwyczaj bardzo energetycznymi psami. Potrzebują zatem karmy o podwyższonej zawartości kalorii. Pojawiają się u nich często także schorzenia jamy ustnej oraz skłonności do nadwagi i otyłości, szczególnie w podeszłym wieku. Warto podawać im karmę z nienasyconymi kwasami omega – 3 i omega – 6, gdyż mają one dobroczynny wpływ na ich sierść i skórę.

Dieta starszych psów

Psy starsze narażone są na więcej chorób i schorzeń, co związane jest oczywiście z procesem starzenia się zwierzęcia. Wymagają podawania specjalnie zbilansowanej diety, która zapewni ich aktualne potrzeby żywieniowe.

Karma psów w wieku od 7 i starsze powinny jeść karmę, która w składzie posiada przeciwutleniacze, wspierające odporność i zapewniające długie życie psa, a także kwasy tłuszczowe omega-3 z oleju rybnego wspierające prace mózgu, L-karnitynę, by wspierała pracę mięśni i stawów. Pożywienie powinno posiadać zbilansowaną ilość witamin i minerałów wspomagających pracę głównych organów, w szczególności pracę nerek i serca.

Jedną z takich karm zapewniających prawidłową dietę psów starszych ras miniaturowych i małych jest Hill’s Vet Essentials Canine Adult Mini. Przeznaczona jest dla zwierząt zarówno wysterylizowanych jak i niesterylizowanych po skończeniu 7 roku życia.

Dieta zawiera kontrolowaną zawartość sodu i fosforu, które poprawiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w szczególności nerek, wysoko strawne białko oraz włókno wspomagające układ trawienia, a także odpowiednio zbilansowany poziom białka i tłuszczu, który może w utrzymaniu prawidłowej masy ciała psa. Odpowiednia konsystencja krokietów zadba również o stan zębów i całej jamy ustnej naszego psa. Karma ta tworzy zrównoważoną dietę w połączeniu z dowolną karmą z puszki z serii Science PlanTM Canine Mature Adult Mini.

Mając na uwadze specjalne potrzeby starszych psów małych ras powinniśmy dbać o ich prawidłową dietę, by długo zachowały zdrowie. Wiele psów starszych choruje na różne dolegliwości związane ze starzeniem się, czy predyspozycjami genetycznymi, dlatego dietę należy ustalić w porozumieniu z weterynarzem.

Powiązane artykuły