Łagodzenie dolegliwości niewydolności nerek odpowiednią dietą

Nerki są bardzo ważnymi organami, odpowiadającymi za produkcję moczu, regulowanie gospodarki wodnej, kwasowo- zasadowej oraz mineralnej. Są również odpowiedzialne za produkcję czynnej formy witaminy D i hormonów oraz za gospodarkę jonami.

Przyczyny niewydolności nerek

Przyczyn niewydolności nerek jest wiele. Zazwyczaj są to inne choroby, które przyczyniają się do rozwoju niewydolności nerek. Wśród nich wyróżniamy m.in.: idiomatyczne zapalenie tkanki śródmiąższowej nerek, leptospiroza, choroby nowotworowe nerek, zakażenia bakteryjne, nefropatia cukrzycowa, urazy, czy niewydolność serca. Przyczyną może być również podeszły wiek psa.

Niewydolność u poszczególnych ras psów

Choroba niewydolności nerek może być również spotykana u poszczególnych ras psów, gdyż powstaje ona najczęściej w wyniku innych schorzeń nerek, do których niektóre psy mają skłonności genetyczne. Do tych ras należą m.in.: cocker spaniel, shar pei, shih tzu, Alaskan malamut, pudel, doberman, rottweiler, golden retriever, owczarek niemiecki, chow-chow, berneński pies pasterki i inne.

Potrzeby dietetyczne

Leczenie farmakologiczne przewlekłej niewydolności nerek można wspomóc odpowiednią dietą. Karma powinna posiadać witaminę D3, B, a także wapń, potas, żelazo. Mają one za zadanie wyrównywać poziom składników mineralnych i witamin, a także wesprzeć pracę układu moczowego.

Dieta weterynaryjna

By nasz pies lepiej znosił skutki choroby warto stosować odpowiednią karmę. Jedną z nich jest Animoda Integraf Protect Nieren. Jest łatwo przyswajalna i lekkostrawna. Posiada ona obniżony poziom fosforu i białka. Z kolei białka zawarte w karmie
są wysokowartościowe.

Trovet Renal Insufficiencie Diet to dieta stosowana u psów z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek. Posiada niższy poziom białka, fosforu i sodu, natomiast wyższy poziom witamin z grupy B. Zawiera również wapń, potas, cynk, kwas linoleniowy, witaminy: A, D3 i E. Karma cechuje się wysoką smakowitością, dlatego jest lubiana przez psy.

Royal Canin Renal jest pełnoporcjową dietetyczną karmą dla dorosłych psów. Wskazaniami do jej zażywania jest przewlekła niewydolność nerek oraz kamica moczanowa i cystynowa. W jej składzie można znaleźć m.in. kasy tłuszczowe EPa i DHA, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a także obniżony poziom fosforu.

Celem leczenia niewydolności nerek nie jest jej wyleczenie, gdyż zazwyczaj jest to niemożliwe, ale zahamowanie jej objawów i konsekwencji zdrowotnych. Dlatego też tak ważna jest stosowanie odpowiedniej diety towarzyszącej leczeniu farmakologicznemu.

Powiązane artykuły