Dieta wątrobowa psa

Wątroba jest bardzo ważnym organem, który oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia trawienie, a także wytwarza i przechowuje niektóre rodzaje białek surowicy krwi. Dlatego jeśli u naszego psa stwierdzono choroby wątroby musimy o niego odpowiednio zadbać. Leczenie i zmiana diety to jedyne wyjście.

Schorzenia wątroby

Do najczęściej spotykanych chorób wątroby zalicza się stany zapalne, marskość, niewydolność, żółtaczka, kamienie woreczka żółciowego, nowotwory itp. Przyczyny tych dolegliwości mogą być różne. Od uwarunkowań genetycznych, poprzez zakażenia wirusowe, kończąc na zlej diecie i niedożywieniu. Na te schorzenia są podatne szczególnie zwierzęta starsze.

Chora wątroba to nie wyrok

Z chorą wątrobą nasz pupil może jeszcze żyć przez długi czas. Jednak jest będzie to możliwe tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu i diecie. Dieta wątrobowa opiera się na pokarmach niskobiałkowych, by ograniczyć wytwarzanie amoniaku przez jelita. Pokarmy powinny również zawierać składniki mineralne i odżywcze, które przyspieszą regenerację wątroby, a także niskofermentowalny błonnik, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i bariery jelitowej. Karma powinna być niskotłuszczowa i być wzbogacona w aminokwasy, usprawniające metabolizm tłuszczów, przeciwutleniacze tj. witamina C i E, których zadaniem jest zapobieganie niszczeniu komórek wątroby oraz sód, miedź oraz potas.

Jaka karma odpowiednia?

W chorobach wątroby pies musi spożywać odpowiednią karmę. Najlepiej wybrać tą gotową, przeznaczoną dla zwierząt z konkretnym schorzeniem, znanej firm. Nie zapomnijmy jednak przed zakupem sprawdzić jej składu.

Jedną z takich karm jest Hill’s Canine l/d. Wspomaga ona pracę wątroby i jej regenerację. Zawiera odpowiednią ilość i kombinację składników, które pomogą naszemu zwierzęciu szybko odzyskać dawną formę: m.in. białko, aminokwasy rozgałęzione i aromatyczne, Witaminę K, cynk, L-karnitynę, włókno rozpuszczalne, sód, potas, miedź oraz przeciwutleniacze tj. witamina C i E, które chronią wątrobę przez uszkodzeniami.

Z kolei Royal Canin Hepatic jest przeznaczona dla psów dorosłych. Można ją stosować początkowo przez okres 6 miesięcy. Karma posiada obniżony poziom miedzi, dzięki czemu jego nadmiar nie odkłada się w komórkach wątrobowych oraz sodu,
co przyczynia się do zmniejszenia nadciśnienia wrotnego. Terapia tą dietą usprawni przemiany metaboliczne, ograniczy występowanie zapaleń, a także dostarczy składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wątroby.

Odpowiedzią na specjalne potrzeby psów cierpiących na różne schorzenia wątroby jest również karma Trovet Highly Digestible Liverprotecting Diet (HLD). Jest to pokarm lekkostrawny, ale i smaczny, odpowiedni dla psów z problemami związanymi z przewodem pokarmowym, chorobami trzustki i wątroby, czy z alergiami. Zawiera białko, wapń, fosfor, sód, potas, cynk, kwas linolowy, witaminy A, D3, E czy biotynę.

Dzięki odpowiednio dobranej karmie leczenie naszego psa będzie przebiegało szybciej i sprawniej, gdyż dieta wątrobowa bardzo wspomaga leczenie farmaceutyczne. Odpowiednie pożywienie również będzie dobrze wpływać na nastrój psa, gdyż nie będzie miałon problemów gastrycznych.

Powiązane artykuły