Mokra dieta - kuracja wspomagająca leczenie farmakologiczne w chorobach dróg moczowych

Psy, jak i ludzie mają swoje choroby. Schorzenia dróg moczowych często pojawiają się u psów starszych lub po zabiegu sterylizacji, czy kastracji. Wówczas obligatoryjne staje się leczenie farmakologiczne. Specjalna dieta, dostosowana do aktualnych potrzeb zwierzęcia, wspomoże leczenie i nie zaszkodzi zwierzęciu.

Najczęstsze schorzenia

Najczęściej spotykanymi schorzeniami dróg moczowych u psów są choroby nerek np. niewydolność, kłębkowe, odmiedniczkowe lub śródmiąższowe zapalenie, kamienie dróg moczowych czy zapalenie pęcherza moczowego.

Dietoterapia

Odpowiednia dieta ma na celu ograniczenie produkcji mocznika oraz obniżenie poziomu fosforu w krwi. By uzyskać takie rezultaty pies powinien jeść pokarmy o niskim poziomie białka i bez dodatku soli. W przypadku kamic dróg moczowych zaleca
się stosowanie karm mokrych o niskiej zawartości włókna. I tak, np. w kamicy struwitowej należy podawać białka bogate w aminokwasy siarkowe, lecz o niższym poziomie fosforu. Z kolei kamica szczawianowa wymaga podawania karmy wilgotnej o wysokiej zawartości tłuszczu, magnezu, fosforu, potasu oraz chlorków.

Odpowiednia dieta drogą do pełnego zdrowia

Niektóre choroby układu moczowego jak np. kamienie można zwalczyć nawet samą dietą. Ważne jednak, by przed podjęciem działania skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Firma Hill’s posiada w swoim asortymencie, wiele karm skierowanych specjalnie do psów ze schorzeniami układu moczowego. Jedną z nich jest Prescription Diet Canine s/d. Wskazaniami do stosowania tej karmy jest kamica struwitowa. Karma pozwala
na zapobieganie powstawaniu i pojawianiu się nawrotów choroby. Jej składniki zostały tak dobrane, by skorygowały występujące zaburzenia pokarmowe, które mogą przyczynić się do powstawania kamieni. Niekiedy stosowanie odpowiedniej diety może nawet pomóc rozpuścić kamienie i pomagać w zapobieganiu ich powstawania.

Kolejną karmą tej samej firmy jest rescription Diet Canine u/d. Jest przeznaczona dla psów z kryształami, bądź kamieniami szczawianu wapnia, zaawansowaną niewydolnością nerek, chorobą spichrzeniową wątroby. Posiada niską zawartość białka i fosforu, za to wyższy poziom witamin z grupy B, witaminy E i beta-karotenu.

Royal Canin również oferuje specjalną karmę na problemy układu moczowego. Royal Canin Urinary jest przeznaczona dla dorosłych psów  z zapaleniem pęcherza moczowego oraz u których wystepują kamienie struwitowe i oksalatowe. Karma przyczynia się do rozpuszczania kamieni i zapobiega ich nawrotowi. Zawiera wiele witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Firma Trovet z kolei proponuje stosowanie diety ASD – Anti-struvite Diet. Jest to dieta pokarmowa przeznaczona dla zwierząt u których stwierdzono kamienie złożone z fosforanów amonowo-magnezowych obniżająca pH moczu. Jest charakterystycznymi cechami jest niski poziom składników mineralnych przy równoczesnej wysokiej smakowitości.

Za pomocą odpowiedniej diety możemy przyczynić się do szybkiego powrotu naszego pupila do częściowej, a nawet pełnej sprawności. Wszystko zależy od tego, czy zastosujemy odpowiednie pożywienie wspomagające leczenie i mające za zadanie profilaktykę powstawania schorzeń na przyszłość.

Powiązane artykuły