Zbilansowana dieta dorosłego psa

Dorosły pies potrzebuje optymalnej diety, która zapewni mu poprawne funkcjonowanie wszystkich ważnych układów i narządów. Odpowiednie odżywianie psa jest również profilaktyką chorób w starszym wieku.

Potrzeby żywieniowe dorosłego psa

By pies był zdrowy, musimy pamiętać o jego podstawowych potrzebach żywnościowych. Dieta dorosłego psa może się różnić ze względu na styl życia, wielkość, czy rasę.

Każdy pies potrzebuje źródła białka, które odpowiadają za budowę ciała, węglowodanów, które dostarczają energii, tłuszczów odpowiadających za prawidłowy stan skory i sierści, witamin i minerałów, wypełniaczy, które wspomagają pracę układu trawiennego oraz wody, potrzebnej do procesów zachodzących w organizmie.

Należy również pamiętać, iż pies powinien jeść posiłek dwa razy dziennie: po porannym spacerze i odpoczynku po nim oraz wieczorem. Ważna jest również ilość podawanego jedzenia, a uzależniona jest od przemiany materii psa, trybu życia, czy temperamentu, np. psy aktywne muszą jeść karmę wysokokaloryczną.

Karmy dla dorosłego psa

Jest bardzo wiele produktów przeznaczonych do żywienia dorosłych psów. Mają one różnorodne wersje smakowe: od kurczaka począwszy po jagnięcinę i wołowinę z różnymi dodatkami warzywnymi. Do producentów karmy dla dorosłych psów należą m.in. Hill’s, Pedigree, Bozita, Rinti, Cesar, Chappi i wiele innych.

Na uwagę zasługują szczególnie karmy firmy Hill’s. Science Plan Canine Adult/Maintenance to pełnowartościowa karma dla umiarkowanie aktywnych psów w dojrzałym wieku. Posiada białko, wapń, fosfor i sód, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, przeciwutleniacze, witaminy A, D, E, a także włókno surowe poprawiające funkcjonowanie układu trawiennego. Karma jest dostępna w trzech smakach: kurczak, wołowina i indyk, gdzie ich zawartość w karmie wynosi 11%.

Science Plan Canine Light Adult z kolei jest przeznaczona dla psów dorosłych o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym, wykastrowanych/wysterylizowanych lub ze skłonnościami do nadwagi i otyłości. Karma charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu, zwiększoną ilością włókna, dającego uczucie sytości i kwasów tłuszczowych, które zapewnią zdrową skórę i sierść naszego psa. W skład diety wchodzi również L-karnityna, odpowiedzialna za przekształcanie tłuszczu w energię oraz przeciwutleniacze, które mają za zadanie wspierać układ odpornościowy.

Zrównoważona dieta

Dieta psa powinna być skonstruowana tak, by zapewniała poprawne funkcjonowanie całego organizmu. Powinna zawierać składniki odżywcze i minerały odpowiedzialne za zdrowe zęby, kości i sierść psa, a także prawidłowe działanie układu trawiennego, moczowego i krążenia. Odpowiednia dieta jest również działaniem profilaktycznym, zapobiegającym pojawianiu się różnych chorób w starszym wieku zwierzęcia.

Powiązane artykuły